Święty Mikołaj

Święty Mikołaj - Postać kultury czy kulowa?
Święty Mikołaj to postać, którą wszyscy znamy i kochamy – staruszek z długą, siwą brodą, w okularach, czerwonym stroju i z workiem pełnym prezentów. Historia tej kultowej postaci sięga jednak głębiej, aż do starożytnego miasta Mira w Licji (dzisiejsza Turcja), gdzie żył prawdziwy Mikołaj – biskup o wielkim sercu.
Szlachetny starszy Pan o wielkim sercu!
Święty Mikołaj, urodzony około 270 roku w Patarze, zasłynął z życzliwości i oddania wobec ubogich i potrzebujących. Legendy mówią, że majątek odziedziczony po rodzicach przeznaczył na pomoc biednym. Jako pobożny i miłosierny człowiek został biskupem Miry z woli mieszkańców. Po jego śmierci jego kult rozprzestrzenił się szeroko, a relikwie przewieziono do włoskiej Barii.

Opowieści o jego szlachetnych czynach są liczne: mówi się, że dzięki jego interwencji wypuszczono z więzienia trzech niesłusznie skazanych oficerów oraz że ocalił życie młodym chłopcom i żeglarzom w niebezpieczeństwie. Najbardziej znana legenda opowiada o ojcu, który z powodu biedy sprzedał swoje córki. Wtedy Mikołaj, pod osłoną nocy, wrzucił do domu sakiewki z pieniędzmi, by dziewczęta mogły odzyskać wolność. Sakiewki wpadły do pończoch i butów suszących się przy kominku – tak powstał zwyczaj wieszania skarpet na prezenty.
Dziedzictwo Świętego Mikołaja
Święty Mikołaj jest symbolem pomocy materialnej i wsparcia duchowego. 6 grudnia Kościół Katolicki wspomina go jako patrona dzieci, rybaków, marynarzy, panien i więźniów. W Kościele Prawosławnym Mikołaj jest wyjątkowo czczony, zwłaszcza w Grecji, Albanii i Rosji.

Dzięki swojemu dziedzictwu Mikołaj stał się wzorem do naśladowania, a tradycja obdarowywania innych przetrwała przez wieki. Każdego roku ludzie na całym świecie przebierają się w jego stroje, by obdarować najbliższych, szczególnie dzieci. Niech ta piękna tradycja trwa, przypominając nam, jak wyjątkowa jest radość płynąca z dzielenia się z innymi.